Gimnazjum nr 11

W dniu 6. stycznia 2006r. w Gimnazjum Nr 11 w Koszalinie uroczyście uruchomiono łącze światłowodowe do Politechniki Koszalińskiej.
Zakończona właśnie inwestycja o wartości ok. 20.000 zł jest wspólnym przedsięwzięciem Uczelni i Urzędu Miejskiego. Symbolicznej inauguracji transmisji dokonali: JM Rektor Politechniki - prof. nzw. dr hab. inż. Tomasz Krzyżyński oraz Prezydent Miasta - Mirosław Mikietyński.

Światłowód jest najnowocześniejszym rodzajem medium transmisyjnego, zapewniającym niemal nieograniczone możliwości przesyłu danych cyfrowych i powszechnie wykorzystywanym przy świadczeniu profesjonalnych usług telekomunikacyjnych. Przyłączenie gimnazjum do sieci miejskiej Politechniki Koszalińskiej gwarantuje szkole szerokopasmowy dostęp do Internetu, o przepływności niemożliwej do osiągnięcia przy zastosowaniu innych, tradycyjnych metod dostępu do sieci. Nowe łącze wykorzystywane jest przez wszystkie szkolne komputery i tym samym pomaga rozwijać nowe metody kształcenia, nie tylko w zakresie informatyki, ale także pozostałych przedmiotów, dzięki wykorzystaniu materiałów multimedialnych dostępnych w Internecie.
Przepustowość łącza do Internetu dostarczonego przez Politechnikę (100Mbps) jest wielokrotnie wyższa od znanych i stosowanych powszechnie rozwiązań dostępnych dla firm i osób prywatnych. Dzięki temu możliwe jest m.in. korzystanie w czasie rzeczywistym z telewizji interaktywnej wysokiej rozdzielczości, transmisji na żywo oraz wszelkich innych zasobów wymagających rozwiązań sieciowych najnowszej generacji. Inwestycja przyczyni się do podniesienia poziomu kształcenia uczniów oraz przygotowania ich do funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym.

Gimnazjum Nr 11 jest pierwszą placówką oświatową w mieście posiadającą łącze światłowodowe. Trwają prace nad budową kolejnych przyłączy do szkół, bibliotek i innych instytucji na terenie Koszalina.

© 2oo4-2oo6 CI WEiI